Červenec 2008


1. Část Barvy Dobrmanů - Černá s pálením

28. července 2008 v 9:25 | Dobrmanka

Barvy Dobrmaního kožíšku :)

Plemeno Dobrman se vyskytuje v těchto barevných variácích.
černá s pálením - černá z rezavými znaky
Je najběžnejší barvou u Dobrmana a je dominantná. Má mít lesklý antracitový odstín so sytými dobře ohraničenými znakmi. Často se vyskytují světle rezavé znaky barvy slamy. Tohle se považuje za chybné.
Méně často sa vyskytují melanistický Dobrmanmi, kteří majú barvu znaků tmavší, že nejsou ohraničené a postupně se strácejí. U takových psů sou znaky na prsích a hlavě malé a nezretelné, aneb úplně chibí, co je taky nežádoucí.
barva očí u černých Dobrmanů má být čo nejtmavší. Nejvíc se cení extrémné tmavé oči, kterých barva prochází přez hnedou do černé.

Dog dancing zajímavé fotky všech možných plemínek

28. července 2008 v 9:06 | Dobrmanka |  Psie Športy
hihihi zlaté, škoda že sem Dobrmany nenašla

Agility (Dobrman + jiné plemená)

28. července 2008 v 8:56 | Dobrmanka |  Psie Športy
To je pěkné...
****************************************************************************
teď jedou jiné plemínka ju?
Austrálsky ovčák
Border Kolie
Kokršpaněl
Boxer
Zlatý retrívr
Gordonseter
Čivava
Německá Doga
Papilon Motýlek
Tak to je vše...všimnite si techniku jakou skáče třeba Čivava a jakou papillon. je to odlišné podle plemene...Paillon jakoby létal...

Nemecký pinč

27. července 2008 v 10:48 | Dobrmanka

Deutscher pincher

 • Základné údaje:
- pôvod plemena : Nemecko
- vznik plemena : 18. storočie, stredovek
- pôvodné určenie : lovec škodnej, pracovný pes
- terajšie určenie : spoločník
- priemerný vek : 12-14 rokov
- iné názvy : Standard Pinscher
- hmotnosť : 11 - 16 kg
- výška : 45 - 50 cm
- štandard : FCI č.184, zaradenie 2.1.1.1
 • Stavba tela:
  Telo je robustné, dobre osvalené.

 • Hlava:
  Neveľké oči sú tmavé a oválne. Uši sa pôvodne kupírovali. V prirodzenom tvare sú vysoko nasadené a klopené.
 • Srsť:
  Srsť je krátka , hladká, lesklá a pevná.

 • Farby:
  čierna s pálením, tmavohnedá, plavá
 • Charakter:
  Živý, ale učenlivý, veľmi prispôsobivý. Je dobrý strážca, ale trochu hlučný.
 • História:
  Starobylý stredne veľký pinč vznikol ako viac účelový gazdovský pes. Štandard plemena vznikol v roku 1980

Pár foteček štéňátek

26. července 2008 v 17:18 | Dobrmanka

Standard ČR

26. července 2008 v 17:14 | Dobrmanka

Dobrman

Dobermann
F.C.I. - Standard č. 143 / 14.02.1994 / D
ZEMĚ PŮVODU: Německo
POUŽITÍ: doprovodný, obranný a služební pes
ZAŘAZENÍ FCI: Skupina 2: - pinčové a knírači
- molossoidní plemena a švýcarští salašničtí psi
Sekce 1: Pinčové a knírači s pracovní zkouškou
KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED: Plemeno dobrman je jediné německé plemeno, které nese jméno svého prvního známého chovatele Friedricha Louise Dobermanna (2.1.1834 - 9.6.1894), který byl výběrčím daní, správcem rasovny, městským odchytávačem psů se zákonným právem odchytit všechny volně pobíhající psy. K chovu vybíral z tohoto zdroje zvláště ostré psy. Důležitou roli při vytváření tohoto plemene hráli jistě tzv. "řezničtí" psi, kteří byli na tehdejší poměry relativně prošlechtěnou rasou. Tito psi byli určitými předchůdci dnešních rottweilerů, smíšených s druhem ovčáckých psů, kteří byli v Duryňsku chováni v barvě černé s rezavými znaky. Z těchto plemen F. L. Dobermann vyšlechtil v 70. letech minulého století plemeno dobrman. Získal tak svoje plemeno, tzn. služební psy, kteří nebyli nejen ostražití, ale pracovali i jako ochránci dvora a domu. Často se používali jako hlídací a policejní psi. Jejich časté používání v policejních službách tehdy vedlo k přezdívce "četničtí psi". Při lovu byli převážně používáni k lovu škodné zvěře. Pro uvedené přednosti byli dobrmani už na přelomu tohoto století oficiálně uznáni jako policejní plemeno. Chov dobrmanů je zaměřen na chov středně velkých, silných a svalnatých psů, kteří vykazují přes určitou robustnost elegantní a ušlechtilé linie. Je mimořádně vhodný jako doprovodný, obranný a služební pes, stejně jako pes rodinný.
CELKOVÝ VZHLED: dobrman je středně velký, silný a svalnatý pes. Elegantními liniemi těla, hrdým a vzpřímeným držením, temperamentní povahou a odhodlaným výrazem odpovídá ideálnímu vzoru psa.
DŮLEŽITÉ PROPORCE: tělesná stavba dobrmana je téměř kvadratická, to platí zvláště pro psy. Délka trupu (hrudní kost - sedací hrbol) nemá u psů přesahovat o více než 5 % a u fen o více než 10 % výšky.
POVAHA: založením je dobrman mírumilovný, přátelský, v rodině velmi přítulný a milující děti. Přednost se dává střednímu temperamentu, středné vyvinuté ostrosti, a střednímu prahu dráždivosti. Při dobré ovladatelnosti a chuti k práci je nutné dbát na pracovní použití, odvahu a tvrdost. Zvláštní důraz je kladen na sebejistotu a nebojácnost při současné ostražitosti vůči okolí.
HLAVA
MOZKOVNA - silná, odpovídající stavbě těla. Při pohledu shora odpovídá tvar hlavy tupému klínu. Příčná linie temene má být při pohledu zepředu přibližně vodorovná a nesmí se svažovat k uším. Linie temene téměř navazuje na linii nosního hřbetu a směrem k týlu se lehce zaobluje. Nadočnicové oblouky jsou dobře vyvinuty, nevystupuji vpřed. Čelní brázda je ještě patrná. Týlní hrbol nemá vyvstávat. Při pohledu zpředu a shora pozorované postranní části hlavy nesmějí působit vypoukle. Boční lehké klenutí horní čelisti a jařmové oblouky musejí být v harmonii s celkovou délkou hlavy. Osvalení hlavy je silně vyvinuto.
STOP: čelní sklon je malý, ale dobře vyznačen.
OBLIČEJOVÁ ČÁST
NOS: nosní houba je dobře vyvinutá, spíše širší než okrouhlá, celkově nijak nevystupuje, s velkými otvory. U černých psů je nos černý, u hnědých může být ve světlejším tónu odpovídajícím zbarvení.
TLAMA: musí být ve správném poměru k mozkovně a silně vyvinutá. Tlama je hluboká, má dosahovat až po moláry. Tlama musí dosahovat požadované šíře i v oblasti dolních a horních řezáků.
PYSKY: mají pevně a hladce přiléhat k čelistem a musí zajistit pevné uzavření tmavě pigmentované ústní štěrbiny. U hnědých psů může být pigment poněkud světlejší.
ČELIST, SKUS, ZUBY: horní i dolní čelist silná a široká. Nůžkový skus, 42 zubů odpovídajících zubnímu schématu, normální velikosti.
OČI: středně velké, oválné a tmavě zbarvené, u hnědých psů je dovolen trochu světlejší odstín. Oční víčka jsou dobře přiléhající. Okraje víček osrstěné.
UŠI: vysoko nasazené a vzpřímeně nesené, okupírované přiměřeně k délce hlavy. Je-li v zemi zákaz kupírování, uznávají se nekupírované uši jako rovnocenné. (Měly by být středně velké, přiléhající ploše předním okrajem k líci).
KRK: v poměru k hlavě a tělu je dobré délky. Suchý a svalnatý, se vzestupnou líbivě zaoblenou linií. Držení krku je vzpřímené a vyznačuje se ušlechtilostí.
TĚLO:
KOHOUTEK: má být zvláště u psů silně vyznačen a svou výškou a délkou určuje průběh hřbetní linie klesající k zádi.
HŘBET: je krátký a pevný, dobré šířky a dobře osvalený.
BEDRA: dobré šířky a dobře osvalená. Fena může být v bederní partii delší, protože potřebuje místo pro struky.
ZÁĎ: má být směrem od křížové kosti po kořen ocasu sotva znatelně skloněná, lehce zaoblená. Nemá být přímá, ani nápadně srázná, má být dobré šířky a silně osvalená.
HRUDNÍK: délka a hloubka hrudníku musí být ve správném poměru k délce trupu, přitom má hloubka hrudníku s lehce klenutými žebry dosahovat přibližně poloviny kohoutkové výšky. Hrudník je dobré šíře s výrazným předhrudím.
BŘIŠNÍ LINIE: od konce hrudní kosti k pánvi je břicho zřetelně vtažené.
OCAS: je vysoko nasazen a krátce kupírován, dva ocasní obratle mají být viditelně zachovány. V zemích, kde je kupírováni ocasu zakázáno, může se ocas ponechat přirozený.
KONČETINY
HRUDNÍ KONČETINY
Všeobecně: Hrudní končetiny jsou ze všech pohledů téměř rovné, tzn. kolmé k zemi a silně vyvinuté.
Plece: Lopatka pevně přiléhá k hrudnímu koši, z obou stran dobře osvalená a přesahuje nahoře trny hrudních obratlů. Je co možná nejvíce šikmo směrem dozadu uložená a svírá s vodorovnou rovinou úhel asi 50°.
Paže: Dobré délky a osvalení. Úhel kosti pažní k lopatce je asi 105° - 110°.
Loket: Dobře přiléhající a nevybočující.
Předloktí: Je silné a rovné, dobře osvalené. Délka je vyvážená v poměru k tělu.
Zápěstní kloub: Silný
Zápěstí: Silné kosti zepředu rovné, z boku jen lehce našikmené (max. 10°).
Tlapy: Jsou krátké a uzavřené. Prsty dobře klenuté (kočičí tlapa) , drápy krátké, černé
PÁNEVNÍ KONČETINY
Všeobecně: při pohledu zezadu působí v důsledku výrazného osvalení dobrman v partii kyčlí a zádě oble. Svaly od pánve přes stehna a bérce mají být dobře vyvinuty, stehna, kolena a hlezna široká. Silné pánevní končetiny jsou rovné a stojí paralelně.
Stehno: Dobré délky a šířky se silným osvalením. Dobré zaúhlení kyčelního kloubu. Úhel k vodorovné rovině 80° - 85°.
Koleno: Kolenní kloub je silný a dobře vyvinutý. Je tvořen hlavicí stehenní a bércové kosti spolu s čéškou. Koleno svírá úhel zhruba 130°.
Holeň: středně dlouhá, v souladu s celkovou délkou pánevní končetiny.
Hlezno: Středně silné, rovnoběžné. Bércové kosti se v hleznu spojují s kostmi zadního záprstí (úhel cca 140°).
Záprstí: Je krátké a postavené kolmo k zemi.
Tlapky: Jako u hrudních končetin jsou prsty krátké, klenuté a uzavřené. Drápy krátké a černé.
MECHANIKA POHYBU: chody mají mimořádný význam nejen pro výkonnost psa, ale i kvalitu exteriéru. Krok je pružný, elegantní, obratný, volný a prostorný. Hrudní končetiny dosahují co nejvíce dopředu. Pánevní končetiny dodávají dalekým vykročením a pružností žádoucí pohybovou sílu. Pes klade hrudní končetinu a pánevní končetinu na opačné straně takřka současně vpřed. Dobrá pevnost hřbetu, vazů a kloubů.
KŮŽE: Pevně na celém těle přiléhá a je dobře pigmentovaná.
OSRSTĚNÍ
VLASTNOSTI SRSTI: srst je krátká, tvrdá a hustá. Pevné a hladce přiléhá a pokrývá rovnoměrně celý povrch těla. Podsada není žádoucí.
BARVA: černá nebo hnědá s červenohnědým ostře ohraničeným a čistým pálením. Pálení se nachází na tlamě, jako skvrny na lících a nad očima, na hrdle, dvě skvrny na hrudi, na nadprstí a tlapách, na vnitřních stranách stehen, okolo řitě a na sedacích hrbolech.
VÝŠKA / VÁHA
VÝŠKA: kohoutková výška
 • pes : 68 - 72 cm
 • fena : 63 - 68 cm
žádoucí je střední výška.
VÁHA:
 • pes cca 40 - 45 kg
 • fena cca 32 - 35 kg
VADY: Každá odchylka od výše uvedených bodů musí být považována za vadu, jejíž hodnocení musí přesně odpovídat stupni odchylky.
CELKOVÝ VZHLED: nedostatečně vyjádřený pohlavní výraz, málo substance, příliš lehký, příliš těžký, vysoko stavěný pes (vysokonohý), slabá kostra.
Hlava: příliš silná, příliš úzká, příliš krátká, příliš dlouhá, příliš strmý nebo mělký stop, klenutý nosní hřbet, silně skloněná linie temena, slabě vyvinutá spodní čelist, kulaté vypouklé nebo šikmo uložené oko, nepřilehlá víčka, světlé oko, příliš silné líce, příliš vysoko nebo příliš nízko nasazené uši, volné koutky tlamy.
Krk: poněkud krátký, příliš krátký, přehnaně vyvinutá kůže na hrdle, lalok, jelení krk, příliš dlouhý (neharmonický) krk.
Tělo: nepevný hřbet, příliš skloněná záď, proláklý nebo klenutý hřbet, příliš klenutá nebo plochá žebra, nedostatečná hloubka nebo šíře hrudníku, dlouhý hřbet, chybějící předhrudí, příliš vysoko nebo příliš nízko nasazený ocas, příliš vtažená nebo příliš volná linie břicha.
Končetiny: příliš malé nebo příliš velké zaúhlení hrudních nebo pánevních končetin, volné lokty, od standardu odlišná poloha kloubů a délka kostí, úzký nebo široký postoj, kravský, sudovitý, úzký postoj pánevních končetin, měkké nadprstí, otevřená tlapka, světlé drápy, zakrnělé drápy.
Srst: příliš světlá, neostře ohraničené, nečisté pálení, tmavá maska, velké černé skvrny na končetinách, sotva patrné nebo příliš veliké hrudní znaky, dlouhá, měkká, nelesklá nebo vlnitá srst a taktéž řídké a slabé osrstění nebo holá místa, velké víry srsti na těle a viditelná podsada.
Povaha: chybějící sebejistota, příliš výrazný temperament, přílišná ostrost, příliš nízký nebo příliš vysoký práh dráždivosti.
Velikost: odchylka od standardu do 2 cm je přípustná, vede však ke snížení známky.
Chod: klátivý, toporný, drobivý, vázaný, mimochod.
DISKVALIFIKUJÍCÍ VADY
Všeobecně: vyloženě chybějící nebo převrácený pohlavní výraz.
Oko: žluté (dravčí), různobarevné oči.
Zuby: předkus, klešťový skus, podkus, chybějící zuby podle zubního schématu.
Osrstění: bílé skvrny, zřetelně dlouhá a vlnitá srst, příliš řídké osrstění a větší lysiny.
Povaha: bázlivý, plachý, nervózni a agresivní pes.
Velikost: psi, kteří se odchyluji směrem dolů nebo nahoru o více než 2 cm od standardu.
/*

ŠTANDARD PLEMENA

26. července 2008 v 17:04 | Dobrmanka

zdroj: www.doberman.sk

Štandard F.C.I. číslo
143
Názov plemena
Doberman
Originálny názov plemena
Dobermann
Krajina pôvodu
Nemecko

Klasifikácia F.C.I.
Klasifikácia F.C.I.
Skupina 2: - pinčovia a bradáči - mollosoidné plemená a švajčiarske salašnícke psy
sekcia 1: Pinčovia a bradáči s pracovnou skúškou

Použitie
sprievodný, obranný a služobný pes.

Celkový vzhľad
doberman je stredne veľký, silný a svalnatý pes. Elegantnými líniami tela, hrdým a vzpriameným držaním, temperamentnou povahou a odhodlaným výrazom zodpovedá ideálnemu vzoru psa.

Povaha
Založením je doberman mierumilovný, priateľský, v rodine veľmi prítulný a milujúci deti. Pri dobrej ovládateľnosti a chuti do práce je nutné dbať na pracovné použitie, odvahu a tvrdosť. Osobitný dôraz sa kladie na sebaistotu a nebojácnosť pri súčasnej ostražitosti voči okoliu.

Temperament
prednosť sa dáva strednému temperamentu, stredne vyvinutej ostrosti, a strednému prahu dráždivosti.

Veľkosť, proporcie, substancie
Telesná stavba dobermana je takmer kvadratická, to platí najmä pre psov. Dĺžka trupu (hrudná kosť - sedací hrboľ) nemá u psov presahovať o viac ako 5 % a u feniek o viac ako 10 % výšky.
Výška v kohútiku:
- pes : 68 - 72 cm
- suka : 63 - 68 cm
žiadúca je stredná výška.

Hmotnosť:
- pes cca 40 - 45 kg
- suka cca 32 - 35 kg

Hlava a lebka
mozgovňa - silná, zodpovedajúca stavbe tela. Pri pohľade zhora zodpovedá tvar hlavy tupému klinu. Priečna línia temena má byť pri pohľade spredu približne vodorovná a nesmie sa zvažovať ku ušiam. Línia temena takmer nadväzuje na líniu nosového chrbta a smerom ku tylu sa ľahko zaobľuje. Nadočnicové oblúky sú dobre vyvinuté, nevystupujú vpred. Čelová brázda je ešte badateľná. Tylový hrboľ nemá vyvstávať. Pri pohľade spredu a zhora pozorované postranné časti hlavy nesmú pôsobiť vypuklo. Bočné ľahké klenutie hornej čeľuste a jarmové oblúky musia byť v harmónii s celkovou dĺžkou hlavy. Osvalenie hlavy je silne vyvinuté.
Stop: čelný sklon je malý, ale dobre vyznačený.

Oči
stredne veľké, oválne a tmavo sfarbené, u hnedých psov je dovolený trocha svetlejší odtieň. Očné viečka sú dobre priliehajúce. Okraje viečok osrstené.

Uši
Vysoko nasadené a vzpriamene nesené, okupírované primerane ku dĺžke hlavy. Ak je v krajine zákaz kupírovania, uznávajú sa nekupírované uši ako rovnocenné. Mali by byť stredne veľké, priliehajúce plocho predným okrajom ku lícu.

Papuľa
musí byť v správnom pomere ku mozgovni a silno vyvinutá. Papuľa je hlboká, má dosahovať až po moláre. Papuľa musí dosahovať požadovanej šírky aj v oblasti dolných a horných rezákov.

Nos
nosná huba je dobre vyvinutá, skôr širšia ako okrúhla, celkovo nijak nevystupuje, s veľkými otvormi. U čiernych psov je nos čierny, u hnedých môže byť vo svetlejšom tóne zodpovedajúcom sfarbeniu.

Pysky
majú pevne a hladko priliehať ku čeľustiam a musia zaistiť pevné uzavretie tmavo pigmentovanej ústnej štrbiny. U hnedých psov môže byť pigment trochu svetlejší.

Zuby
horná aj dolná čeľusť silná a široká. Nožnicový skus, 42 zubov zodpovedajúcich zubnému vzorcu, normálnej veľkosti.

Krk
v pomere k hlave a telu je dobrej dĺžky. Suchý a svalnatý, so vzostupnou ľúbivo zaoblenou líniou. Držanie krku je vzpriamené a vyznačuje sa ušľachtilosťou.

Telo
bedrá: dobrej šírky a dobre osvalené. Fena môže byť v bedrovej partii dlhšia, nakoľko potrebuje miesto pre cecky.
Zadok: má byť smerom od krížovej kosti po koreň chvosta sotva poznateľne sklonený, ľahko zaoblený. Nemá byť priamy, ani nápadne zrázny, má byť dobrej šírky a silno osvalený.
Brušná línia: od konca hrudnej kosti ku panve je brucho zreteľne vtiahnuté.

Hrudník
dĺžka a hĺbka hrudníka musí byť v správnom pomere ku dĺžke trupu, pritom má hĺbka hrudníka s ľahko klenutými rebrami dosahovať približne polovice kohútikovej výšky. Hrudník je dobrej šírky s výrazným predhrudím.

Kohútik
má byť najmä u psov silne vyznačený a svojou výškou a dĺžkou určuje priebeh chrbtovej línie klesajúcej ku zadku.

Chrbát
je krátky a pevný, dobrej šírky a dobre osvalený.

Chvost
je vysoko nasadený a krátko kupírovaný, dva chvostové stavce majú byť viditeľne zachované. V krajinách, kde je kupírovanie chvosta zakázané, môže so chvost ponechať prirodzený.

Hrudné končatiny
Všeobecne: hrudné končatiny sú zo všetkých pohľadov takmer rovné, tzn. kolmé ku zemi a silne vyvinuté.
Plecia: lopatka pevne prilieha ku hrudnému košu, z oboch strán dobre osvalená a presahuje navrchu tŕne hrudných stavcov. Je čo možno najviac šikmo smerom dozadu uložená a zviera s vodorovnou rovinou uhol asi 50°.
Paža: dobrej dĺžky a osvalenia. Uhol kosti ramennej ku lopatke je asi 105° - 110°.
Lakeť: dobre priliehajúci a nevybočujúci.
Predlaktie: je silné a rovné, dobre osvalené. Dĺžka je vyvážená v pomere k telu.
Zápästný kĺb: silný
zápästie: silné kosti spredu rovné, zboku iba ľahko našikmené (max. 10°) .
Laby: sú krátke a uzatvorené. Prsty dobre klenuté (mačacia laba) , pazúriky krátke, čierne.

Panvové končatiny
Všeobecne: pri pohľade zozadu pôsobí v dôsledku výrazného osvalenia doberman v partii panvy a zadku oblo. Svaly od panvy cez stehná a holene majú byť dobre vyvinuté, stehná, kolená a päty široké. Silné panvové končatiny sú rovné a stoja paralelne.
Stehno: dobrej dĺžky a šírky so silným osvalením. Dobré zauhlenie panvového kĺbu. Uhol ku vodorovnej rovine 80° - 85°.
Koleno: kolenný zhyb je silný a dobre vyvinutý. Je tvorený hlavicou stehnovej a holennej kosti spolu s jabĺčkom. Koleno zviera uhol zhruba 130°.
Holeň: stredne dlhá, v súlade s celkovou dĺžkou panvovej končatiny.
Pätový kĺb: stredne silný, rovnobežný. Predkolenné kosti sa v pätách spájajú s kosťami zadného záprstia (uhol cca 140°).
Záprstie: je krátke a postavené kolmo ku zemi.
Labky: ako u hrudných končatín sú prsty krátke, klenuté a uzatvorené. pazúriky krátke a čierne.

Koža
pevne na celom tele prilieha a je dobre pigmentovaná.

Osrstenie
srsť je krátka, tvrdá a hustá. Pevne a hladko prilieha a pokrýva rovnomerne celý povrch tela. Podsada nie je žiadúca.

Farba srsti
čierna alebo hnedá s červenohnedým ostro ohraničeným a čistým pálením. Pálenie so nachádza na papuli, ako škvrny na lícach a nad očami, na hrdle, dve škvrny na hrudi, na nadprstí a labkách, na vnútorných stranách stehien, okolo rite a na sedacích hrboľoch.

Spôsob chôdze
chody majú mimoriadny význam nielen pre výkonnosť psa, ale aj kvalitu exteriéru. Krok je pružný, elegantný, obratný, voľný a priestorný. Hrudné končatiny dosahujú čo najväčšmi dopredu. Panvové končatiny dodávajú ďalekým vykročením a pružnosťou žiadúcu pohybovú silu. Pes kladie hrudnú končatinu a panvovú končatinu na protiľahlej strane temer súčasne vpred. Dobrá pevnosť chrbta, väzov a kĺbov.

Vady
každá odchýlka od vyššie uvedených bodov musí byť považovaná za chybu, ktorej hodnotenie musí presne odpovedať stupňu odchýlky.
Celkový vzhľad: nedostatočne vyjadrený pohlavný výraz, málo substancie, príliš ľahký, príliš ťažký, vysoko stavaný pes (vysokonohý), slabá kostra.
Hlava: príliš silná, príliš úzka, príliš krátka, príliš dlhá, príliš strmý alebo plytký stop, klenutý nosný chrbát, silne sklonená línia temena, slabo vyvinutá spodná čeľusť, guľaté vypuklé alebo šikmo uložené oko, nepriľahlé viečka, svetlé oko, príliš silné líca, príliš vysoko alebo príliš nízko nasadené uši, voľné kútiky papule.
Krk: trochu krátky, príliš krátky, prehnane vyvinutá koža na hrdle, lalok, jelení krk, príliš dlhý (neharmonický) krk.
Telo: nepevný chrbát, príliš sklonený zadok, preliačený alebo klenutý chrbát, príliš klenuté alebo ploché rebrá, nedostatočná hĺbka alebo šírka hrudníka, dlhý chrbát, chýbajúce predhrudie, príliš vysoko alebo príliš nízko nasadený chvost, príliš vtiahnutá alebo príliš voľná línia brucha.
Končatiny: príliš malé alebo príliš veľké zauhlenie hrudných alebo panvových končatín, voľné lakte, od štandardu odlišná poloha kĺbov a dĺžka kostí, úzky alebo široký postoj, kravský, sudovitý, úzky postoj panvových končatín, mäkké nadprstie, otvorená labka, svetlé pazúriky,Srsť: príliš svetlá, neostro ohraničené, nečisté pálenie, tmavá maska, veľké čierne škvrny na končatinách, ledva badateľné alebo príliš veľké hrudné znaky, dlhá, mäkká, nelesklá alebo vlnitá srsť a taktiež riedke a slabé osrstenie alebo holé miesta, veľké víry srsti na tele a viditeľná podsada.
Povaha: chýbajúca sebaistota, príliš výrazný temperament, prílišná ostrosť, príliš nízky alebo príliš vysoký prah dráždivosti.
Veľkosť: odchýlka od štandardu do 2 cm je prípustná, vedie však ku zníženiu známky.
Chod: klátivý, toporný, drobivý, viazaný, inochod.

Vylučujúce vady
Všeobecne: vyložene chýbajúci alebo prevrátený pohlavný výraz.
Oko: žlté (dravčie), rôznofarebné oči.
Zuby: predkus, kliešťový skus, podkus, chýbajúce zuby podľa zubnej schémy.
Osrstenie: biele škvrny, zreteľne dlhá a vlnitá srsť, príliš riedke osrstenie a väčšie lysiny.
Povaha: bojácny, plachý, nervózny a agresívny pes.
Veľkosť: psy, ktoré so odchyluľujú smerom nadol alebo nahor o viac ako 2 cm od štandardu.

Poznámka
psy musia mať dva viditeľne normálne vyvinuté semenníky celkom zostúpené v miešku.


Ahoj

26. července 2008 v 16:47 | Dobrmanka

Vítam Vás na stránkach venovaných plemenu Doberman